Nasze strony – popularyzujące badania kometarne – uruchomiliśmy z myślą o tych wszystkich, którzy by chcieli dowiedzieć się czegoś o kometach, a także dowiedzieć się jak zainteresować innych tą tematyką. Materiały popularno-naukowe, które tu rozpoczęliśmy gromadzić powstają podczas przygotowywania się do odczytów, wykładów czy warsztatów kometarnych, które od lat prowadzimy w ramach Pikników Naukowych, Festiwali Nauki, czy innej naszej działalności.
Wszystkie materiały zawarte na tych stronach popularnych można wykorzystywać jedynie zgodnie z zasadami
czym są komety, jak się zbudowane, jak się poruszają, jak wyglądają na niebie,
o dotychczasowych misjach kometarnych, a ściślej o ich bohaterkach. Dotychczas zrealizowano misje do sześciu komet krótkookresowych, obecnie
jesteśmy w trakcie misji Rosetta do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko,
dlaczego planujemy trudne i kosztowne misje do komet,
dlaczego orbity komet zmieniają się w czasie – na przykładzie komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko (celu misji Rosetta),
o misji Rosetta i zaangażowaniu Centrum Badań Kosmicznych w tę misję.
Od czego zacząć opowiadając o kometach? – propozycja plakatu, który ma w sposób przystępny wyjaśniać naturę tych niezwykłych obiektów – łatwa do przygotowania dla każdego.
Grzegorz Sitarski – niestrudzony badacz komet – wspomnienie o Profesorze dr hab. Grzegorzu Sitarskim (1932-2015) napisane przez dr. Krzysztofa Ziołkowskiego; ukazało się w 2015 r. w czasopiśmie Urania. Prof. Sitarski przez ponad 30 lat kierował Zakładem Mechaniki Nieba (obecnie przekształconym w Zespół Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii) w Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Jan Walery Jędrzejewicz i jego obserwacje komet – artykuł popularno-naukowy o Janie Jędrzejewiczu (1835-1887) lekarzu i astronomie-amatorze, który obserwował w swym prywatnym obserwatorium w Płońsku gwiazdy, komety i inne ciała niebieskie.
Inne materiały dotyczące komet i badań kometarnych znajdujące się na stronach Centrum Badań Kosmicznych