Zespół Dynamiki
Układu Słonecznego
i Planetologii
Prosty plakat kometarny




Omawiając naturę komet należy przede wszystkim podkreślić, że warkocze i świecąca koma (głowa) komety biorą się z aktywności stosunkowo małego jądra kometarnego, typowo o rozmiarach kilku kilometrów. Warto zwrócić uwagę na skalę zjawiska: kilometrowe jądro, które jest źródłem świecącej komy i warkoczy sięgających nawet setek milionów kilometrów (odległość Ziemi od Słońca to 150 milionów kilometrów). Aktywność zaś jest związana z sublimacją lodów z powierzchni jądra. Dlatego kometa staje się aktywna dopiero gdy dostatecznie zbliży się do Słońca, którego promieniowanie grzeje powierzchnię komety tym silniej im kometa jest bliżej naszej dziennej gwiazdy.
Ponieważ komety poruszają się zwykle po orbitach wydłużonych (elipsach) albo bardzo wydłużonych (elipsy o dużym mimośrodzie), to podczas swej podróży wokół Słońca, ich oddalenie od naszej dziennej gwiazdy może się ogromnie zmieniać. Stąd tylko w części swej orbity komety świecą i rozwijają warkocze. W dalszym od Słońca fragmencie orbity, bardzo trudno je dostrzec, gdyż jądro nie jest aktywne, a powierzchnia jądra pokryta jest pyłem i słabo odbija promieniowanie słoneczne – zaledwie kilka procent padającego promieniowania jest odbijane przez powierzchnię kometarną (dla porównania Ziemia odbija około 50% światła słonecznego, zaś Księżyc – 7%).


Plakat okazuje się bardzo pomocny w wyjaśnianiu natury komet. Poniżej schemat takiego plakatu, dzięki któremu w sposób przystępny można wyjaśnić czym są te niezwykłe, małe ciała naszego Układu Słonecznego. Nasz (wykonany na usztywnionym podkładzie z pianki i dlatego lekki i łatwy w użyciu; długość około 120 cm) sprawdził się podczas naszych pokazów i warsztatów bardzo dobrze. Pod schematem znajduje się krótki opis jakie wybrać zdjęcia czy obrazki do kolorowo zaznaczonych wstawek. Widać, że jest łatwy do przygotowania dla każdego. Jednakże jego jakość (i czytelność) będzie zależała nie tylko od dobrego wyboru zdjęć, ale także od starannie przygotowanych opisów zdjęć, w tym zdjęcia umieszczonego w tle.



Schemat plakatu wyjaśniającego naturę komet.
W tym przykładzie tło plakatu przedstawia kometę C/2006 P1 McNaught, (źródło: galeria NASA).

Opis plakatu









Zespół Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii , 2015.