Zespół Dynamiki
Układu Słonecznego
i Planetologii
Warsztaty kometarne I




Rzeźbienie i malowanie komety

Propozycja jak przygotować warsztaty albo blok zajęć o kometach w przedszkolu czy pierwszych klasach szkoły podstawowej




Model jądra kometarnego i MUPUS
Zdjęcie: Zenona Sawicka, 2014, CBK PAN

Idea tego typu warsztatów powstawała stopniowo. Ponieważ w sierpniu 2014 sonda Rosetta, po dziesięcioletniej podróży kosmicznej, miała się zbliżyć do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko to postanowiliśmy przygotować metrowych rozmiarów model jądra tej komety do naszego namiotu na Pikniku Naukowym. Dla Centrum Badań Kosmicznych był to rok spod ,,znaku komety'', gdyż Piknik odbył się maju 2014 na Stadionie Narodowym. Wykonany przez nas model wyglądał na tyle atrakcyjnie, że nie wszyscy zdawali sobie sprawę, z czego został wykonany, a nawet niektórzy pytali, gdzie został znaleziony... Na pierwszy rzut oka przypominał duży głaz. I to był zamierzony efekt!



Komety to małe, nieregularne ciała naszego Układu Słonecznego o typowych rozmiarach kilku kilometrów. Krążą wokół Słońca po zwykle wyraźnie wydłużonych orbitach. Zbudowane są głównie z lodów, przede wszystkim zamrożonego lodu wodnego (ocenia się, że nawet do 50%), ale i zestalonego tlenku czy dwutlenku węgla. Zawierają także duże domieszki innych, bardziej lub mniej złożonych związków, np. metan czy amoniak, a także związki krzemianów i metali. Dlatego mówimy, że są konglomeratem lodów, a bardziej popularnie, że przypominają bardzo brudne kule śniegowe. Ponieważ zwykle ich powierzchnie są pokryte ciemnym pyłem, dlatego jądra kometarne słabo odbijają promienie słoneczne. Toteż, gdy są daleko od Słońca, są mało aktywne i niepozorne. Jednakże, gdy zaczynają się zbliżać do Słońca rozpoczyna się sublimacja lodów znajdujących się w warstwach powierzchniowych jądra komety (pod wpływem coraz intensywniejszego promieniowania słonecznego). W efekcie rozwijają się długie, efektowne warkocze kometarne, które potrafią być tak duże, że mogą pokrywać nawet całe niebo (jak w przypadku niedawno widocznej C/2006 P1 McNaught). Dlatego opowiadając o kometach należy podkreślić, że kojarzony nierozerwalnie z kometami świecący na niebie warkocz, czy też warkocze, biorą się z aktywności zachodzącej w niepozornych rozmiarów jądrze kometarnym, które jest głęboko wówczas ukryte w świecącej głowie komety, z której warkocze się rozwijają. Więcej tutaj

Wiele osób pytało, skąd mamy ten głaz. To pozwalało wyjaśniać różnice pomiędzy planetoidami a kometami, oraz rozpocząć opowieść o naturze komet. Spore zainteresowanie uczestników Pikniku naszym modelem kometarnym w naturalny sposób skierowało nas na trop idei warsztatów dla dzieci... Jeśli my sami nieźle bawiliśmy się sklejając bloki styropianu w bryłę, potem ją rzeźbiąc by przypominała prawdziwe jądro, i wreszcie go pokrywając sprejem, to i dzieciaki może się będą dobrze bawić, a przy okazji usłyszą coś o kometach i misji Rosetta.

Warsztaty odbyły się we wrześniu 2014. Ponieważ miały odbyć się jednego dnia to wcześniej przygotowaliśmy z grubsza ociosany model jądra kometarnego. By było bezpieczniej, sprej zamieniliśmy na farby... i warsztaty się nam udały (zdjęcia z Festiwalu Nauki).






Blok styropianowy już wysechł
po sklejeniu. Rozpoczynamy
rzeźbienie kształtu (etap 2).
Piknik Naukowy 2014.
Uzyskaliśmy zaplanowany kształt
komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko
(koniec etapu 2).
Piknik Naukowy 2014.
Malowanie komety sprejem (etap 3)
przez pracowników CBK.
Eksponat przygotowywany na
Piknik Naukowy 2014.
Malowanie komety farbami (etap 3)
wykonane przez dzieci uczestniczące
w warsztatach w CBK,
Festiwal Nauki, 2014.
Bezpieczniejsze, bardziej brudzące
co często oznacza lepszą zabawę...
Trzy pierwsze obrazki: Model komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, który wykonywaliśmy na Piknik Naukowy powstał przed zbliżeniem się sondy Rosetta do komety. Dlatego jej kształt nie był dobrze znany i powszechnie sądzono, że był podobny do tego co wyrzeźbiliśmy. Na ostatnim obrazku dzieci robią model nawiązujący do tego, co w sierpniu zobaczyły kamery OSIRIS umieszczone na pokładzie Rosetty. Wyraźnie widać, że kształt okazał się całkiem odmienny – kometa 67P zaskoczyła wszystkich swoim wyglądem! Zdjęcia: Zenona Sawicka, 2014, CBK PAN

Proponowany plan warsztatów

Małgorzata Królikowska-Sołtan, Centrum Badań Kosmicznych PAN

W sierpniu 2014 sonda Rosetta zbliżyła się do celu swej podróży – komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i rozpoczęła badania tego fascynującego obiektu. Kometa okazała się całkiem innego kształtu niż przypuszczano wcześniej.





Zespół Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii , 2015.