W poniedziałek — 3 lipca 2017 — Centrum Badań Kosmicznych
organizuje dla Warszawiaków odczyty i warsztaty
związane z Międzynarodowym Dniem Planetoid
30 czerwca został okrzyknięty Międzynarodowym Dniem Planetoid. Zdecydowaliśmy się ten dzień obchodzić w Centrum trzy dni później — w poniedziałek, 3 lipca. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na Siekierki na ulicę Bartycką 18A, dojazd autobusem 108 lub 167 (przystanek Figowa). Początek imprezy o godz. 10:30. Szczegółowy plan z godzinami poszczególnych odczytów i warsztatów podany jest poniżej.
UWAGA: Grupy (powyżej 6 osób) proszone są o wcześniejsze wypełnienie
wniosku o udział w wybranych pogadankach/warsztatach wraz z formularzem zgłoszeniowym.
oraz przesłanie go na adres: wizyty@cbk.waw.pl, gdyż dysponujemy ograniczoną liczbę miejsc na zajęciach warsztatowych. Ponieważ nie wiemy jakie będzie zainteresowanie naszymi zajęciami, radzimy również indywidualnie zgłaszać swe uczestnictwo w warsztatach, by zapewnić sobie w nich udział. Warsztaty są powiązane z pogadankami, czyli by wziąć udział w warsztatach wcześniej należy wysłuchać odpowiedniej pogadanki. Na zajęcia warsztatowe w pierwszej kolejności przyjmujemy zgłoszenia indywidualne i grupy do 6 osób.
Za to nasza sala wykładowa, gdzie odbędą się pogadanki, jest duża i pomieści najpewniej wszystkich gości!!
W programie ,,Dnia Planetoid'' następujące pogadanki:
10:30 – 11:15 Planetoidy są wszędzie – dr hab. Małgorzata Królikowska-Sołtan
Streszczenie:
Czym planetoidy różnią się od planet? Pokażemy jak szybko wzrasta liczba znanych planetoid, w tym Planetoid Bliskich Ziemi. Dziś znanych jest ponad 700 tysięcy takich obiektów. Dowiemy się jak intensywnie niebo jest codziennie przeglądane w poszukiwaniu tzw. Planetoid Potencjalnie Niebezpiecznych. W trakcie poznawania losów kilku znanych planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi wyjaśnimy między innymi co to są ,,dziurki od kluczy''.
Pogadance towarzyszyć będą warsztaty dla młodszych uczestników pt: Tworzenie własnej planetoidy.
11:30 – 12:15 Kosmiczne katastrofy – dr Ryszard Gabryszewski, dr Beata Dziak
Streszczenie: W swej historii Ziemia wielokrotnie doświadczała kolizji z innymi ciałami kosmicznymi. Pozostałościami tych zderzeń są kratery uderzeniowe, największy z nich ma średnicę około 300 km. Kolizje nawet z niedużymi w skali kosmicznej ciałami mogły powodować katastrofy ekosystemów w skali globalnej. Powszechnie uważa się, że koniec epoki dinozaurów mógł być spowodowany zderzeniem z planetoidą o średnicy zaledwie 10 km, jednak masowe wymieranie gatunków miały miejsce co najmniej kilkukrotnie w dziejach Ziemi. Czy podzielimy los dinozaurów?
Podczas pogadanki pokażemy największe i najciekawsze kratery uderzeniowe (także te znajdujące się w Polsce), omówimy skalę zniszczeń dokonanych przez niewielką planetoidę gdyby uderzyła w duże miasto, przypomnimy największe katastrofy spowodowane upadkiem ciał niebieskich na Ziemię, a także powiemy jak nauka i technologia mogą nam pomóc uniknąć podobnej katastrofy w przyszłości.
Pogadance towarzyszyć będą warsztaty dla młodszych uczestników pt: Jak powstają kratery uderzeniowe?
13:00 – 13:45 Ile właściwie księżyców ma Ziemia? – dr Paweł Wajer
Streszczenie: Mars posiada dwa księżyce, Jowisz i Saturn ponad 60, Neptun – 14 a Uran – 27. Wiadomo, że Ziemia posiada jeden księżyc. Czy jesteśmy jednak tego pewni? W trakcie prezentacji dowiemy się, że Ziemia może co jakiś czas przechwycić planetoidę ale czy taki obiekt będzie rzeczywiście księżycem?
14:00 – 14:45 Dlaczego komety i planetoidy różnią się tak bardzo od siebie, ale czasami nie możemy ich odróżnić? – dr Sławomira Szutowicz
Streszczenie: Komety i planetoidy to małe ciała uformowane z resztek materii we wczesnych etapach powstawania Układu Słonecznego. Komety narodziły się w niskich temperaturach, daleko od Słońca, w obszarze wielkich planet zewnętrznych tj. Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Narodziny planetoid były inne, utworzyły się one w wyższych temperaturach, bliżej Słońca, wewnątrz orbity Jowisza. W efekcie, planetoidy zawierają metale i materiał skalny, podczas gdy jądra kometarne zbudowane są z głównie z lodu i pyłu.
Podczas wykładu dowiemy się jak odróżnić planetoidy od komet, jak wyglądają te obiekty z bliska, po jakich orbitach się poruszają. Ostatecznie dowiemy się: dlaczego jednak pewne planetoidy mogą być kometami.
Dla najmłodszych uczestników (powyżej 9 lat) przewidziane są dwa rodzaje warsztatów:
Tworzenie własnej planetoidy Dwa warsztaty po 45 minut w godzinach: ok. 11:45 – 12:30 oraz ok. 12:30 – 13:15. Liczba uczestników w każdym z warsztatów: około 15 osób.
Jak powstają kratery uderzeniowe? Dwa warsztaty po 45 minut w godzinach: ok. 13:15 – 14:00 oraz ok. 14:00 – 14:45. Liczba uczestników w każdym z warsztatów: około 15 osób.
Warsztaty są powiązane z pogadankami, czyli by wziąć udział w warsztatach wcześniej należy wysłuchać odpowiedniej pogadanki.